Adobe Photoshop
Poniższa instrukcja przedstawia ogólne zasady przygotowania piku w programie Adobe Photoshop. Przygotowując pliki do druku w tym programie należy pamiętać, że ma on wiele ograniczeń. Z własnego doświadczenia polecamy to rozwiązanie jedynie dla dużych prac jednostronnych takich jak plakaty, rollupy, banery.
Przygotowanie do pracy
1. Pamiętaj o odpowiednim nazewnictwie plików. Powinno być zrozumiałe i czytelne. Nie używaj w nazwach polskich znaków.
2. Ustaw wielkość Twojej pracy. Wpisz wymiary jakie ma mieć po obcięciu (netto). Pamiętaj, że posługujemy się milimetrami. W przypadku wydruków wielkoformatowych dopuszczamy użycie cm.
3. Ustaw rozdzielczość na 300 piks/cal. W przypadku wydruków wielkoformatowych dopuszczamy rozdzielczość min 100 dpi.
4. Ustaw tryb koloru CMYK.
Praca w Programie
1. Dodaj linie pomocnicze na krawędzi strony.
2. W menu „Obraz” wybierz „Rozmiar obszaru roboczego” Powiększ obszar pracy o wielkość spadów. Założone wcześnie linie pomocnicze wyznaczą teraz krawędź cięcia.3. Pamiętaj o wysunięciu obiektów które znajdują się na krawędzi na spad, oraz odsunięciu istotnych elementów od krawędzi cięcia.
4. Jeżyli używasz czarnych tekstów (100% K) muszą one zostać nadrukowane. Photoshop nie nadrukowuje tekstów automatycznie. Jednym ze sposobów jest zmiana właściwości trybu mieszania warstwy tekstowej. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszy na daną warstwę i z rozwijanego menu wybieramy „Właściwości warstwy”.
5. Zmień tryb mieszania na „Pomnóż”.
Plik pdf
Zapisując plik PDF z Photoshop’a należy zdawać sobie sprawę, że pliki te nie spełniają wymogów przygotowywania plików do druku. Nie można prawidłowo zdefiniować obszarów spadów i innych pól PDF’a.
1. Z górnego menu wybieramy „Plik” – „Zapisz jako” i w polu format zmieniamy na Photoshop PDF.
2. multipress_KODAKprinergy
Postępując zgodnie z powyższą instrukcją otrzymamy plik PDF z prawidłową kolorystyką CMYK, rozdzielczością. Pliki wypuszczone z Photoshopa wymagają sprawdzenia przez operatora.