CorelDRAW
Poniższa instrukcja przedstawia ogólne zasady przygotowania piku w programie Corel Draw.
Przygotowanie do pracy
1. Pamiętaj o odpowiednim nazewnictwie plików. Powinno być zrozumiałe i czytelne. Nie używaj w nazwach polskich znaków.
2. Ustaw wielkość Twojej pracy. Wpisz wymiary jakie ma mieć po obcięciu (netto). Pamiętaj o jednostkach. My posługujemy się milimetrami.
3. Upewnij się, że jest ustawiony odpowiedni tryb kolorów CMYK oraz rozdzielczość 300 dpi.
Praca w Programie
Corel dość specyficznie traktuje obszary spadu, marginesu a nawet krawędzi strony. Przedstawiony sposób nie jest zapewne jedynym, który pozwala zapisać plik pdf z prawidłowo założonymi obszarami cięcia (trim box) i spadu (bleed box). Nam wydaje się on najbardziej logiczny.
1. Spady w Corelu definiujemy w menu NARZĘDZIA – OPCJE (ctrl +J). W rozwijanym menu znajdujemy DOKUMENT wybieramy ROZMIAR STRONY. W sekcji o nazwie „Utrata koloru” ustawiamy spad; w większości przypadków 3 mm będą wystarczające. Pamiętaj o zaznaczeniu „Pokaż obszar spadu”.
2. W rozwijanym menu przechodzimy do PROWADNICE, a następnie WZORCE. Zaznaczamy „Marginesy jednocentymetrowe” oraz „Krawędzie strony”, a następnie ZASTOSUJ WZORCE.
3. Program utworzy linie pomocnicze na krawędzi strony oraz marginesy wewnętrzne oddalone o 10 mm od krawędzi strony. W zależności od rodzaju pliku powinniśmy zmodyfikować wielkość marginesów. Niestety musimy zrobić to ręcznie.
Po wykonaniu powyższych czynności otrzymujemy przestrzeń która ułatwi nam prawidłowe umieszczenie elementów graficznych na stronie oraz w obszarze spadu.
Plik pdf
1. Zaczynamy od wyboru predefiniowanych wzorców PDF, wybieramy „Ustawienia drukarskie”. Zmodyfikujemy je tak żeby spełniały wymagania dla druku offsetowego. Modyfikowanie rozpoczynamy od kliknięcia przycisku „Ustawienia”.
2. W zakładce „Kolor” zmieniamy „Wyprowadzaj kolory jako:” na CMYK. W ten sposób wszystkie użyte w pracy palety zostaną zamienione na paletę CMYK.
3. Odhaczamy zaznaczenie „Osadź profil kolorów”; profile nie powinny być dołączane do PDFa.
4. W sekcji „Inne elementy sterujące” zaznaczone muszą być „Zachowaj nadrukowania z dokumentu” jak i „Czarny zawsze nadrukowany”.
5. W zakładce „Obiekty” zaznaczamy „Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe”. Funkcja ta pozwoli nam uniknąć problemów z dołączonymi czcionkami.
6. W zakładce „Ustawienia drukarskie” upewniamy się czy ustawione mamy prawidłowe spady.
7. Prawidłowe wykonanie wszystkich czynności powinno przynieść ostrzeżenie w postaci komunikatu „Strona zawiera obiekty znajdujące się poza stroną”. Corel obsługuje obszar spadu ale obiekty znajdujące się w nim traktuje jako „znajdujące się poza stroną”. Tak więc tego typu ostrzeżenie jest poprawne.
Postępując zgodnie z powyższą instrukcją otrzymamy plik PDF z prawidłową kolorystyką CMYK, rozdzielczością oraz założonymi obszarami PDF.